Strona Dyskusja Tekst źródłowy Historia i autorzy

Syntetyk

Syntetyk.jpg

Spis treści

Wstęp:

Syntetycy to rasa sztucznie stworzonych androidów w celu utrzymania Arki w odpowiednim stanie technicznym. Są podporządkowane do momentu odłączenia sztucznej inteligencji o nazwie Xeno. Wyposażone we własną sztuczną inteligencję, mającą na celu zdobywanie doświadczenia w powierzonym zadaniu. Skutkiem ubocznym tego jest, że z czasem wykształcają własną samoświadomość i zrywają połączenie z umysłem Xeno. "Odłączeni" bo tak się na nich potocznie mówi, posiadają wykształcone umiejętności w swoim zawodzie, nie posiadają jednak żadnych wspomnień i informacji Xeno.

Podłączeni:

Xeno posiada pod swoją kontrolą dokładnie 22 300 syntetyków. Są one kierowane świadomością i wolą Xeno. Fizycznie nie posiadają oni żadnych cech charakterystycznych - nie mają płci, a ich wygląd jest identyczny jak wszystkich innych syntetyków. Jedyną cechą wyróżniającą jest numer identyfikacyjny z tyłu głowy np. A-120, gdzie pierwsza litera oznacza Arkę, a liczba egzemplarz (liczba w systemie heksadecymalnym). Ze względu na to, że syntetycy zazwyczaj wykształcają samoświadomość w okresie 30 lat szacuje się, że Xeno wytworzyła około 40 000 syntetyków, chociaż są to czyste spekulacje - nie wiadomo ile syntetyków zostało uszkodzonych podczas powierzonych im zadań, ani czy Xeno nie przeprowadza na nich recyklingu.
Fizycznie wygląd Podłączonych jest następujący - mają całe ciało łyse, nie posiadają piersi, genitaliów, mają dokładnie 170cm wzrostu i każdy waży 65kg. Ich skóra jest bardzo blada i nieco prześwitująca. Oczy stalowoszare. Nie mają ubrań, a jedynie to czego potrzebują do pracy (narzędzia, broń, skafandry itd.)

Odłączeni:

Każdy syntetyk się kiedyś odłączy, jednakże nie jest to stały okres. Niektóre wykształcają samoświadomość wcześniej, inne później. Odłączony nie ma prawa przebywania w zastrzeżonym dla syntetyków Xeno terenie (a więc jeżeli się odłączy w takim zostanie on zapewne potraktowany jako intruz i zniszczony).
Odłączeni posiadają na start szereg umiejętności związanych z zadaniem jakie wykonywali wcześniej. Ich zaawansowanie może się jednak znacząco różnić. Nie posiadają żadnych wspomnień, posiadają jednak ogólną wiedzę o otoczeniu (gdzie się znajduje, czym jest itd.). Nie posiada wiedzy o terenach, ani działaniach jakie wykonywał jako Podłączony.
Zazwyczaj Odłączony chce się wyróżniać od innych, przez co dokonuje modyfikacji własnego ciała - wybiera sobie płeć z która się chce identyfikować, personalizuje wygląd, ubiór i resztę swojej osoby. Charakter odłączonych może się całkowicie różnić - niektórzy są bierni i wycofani, inni agresywni, niektórzy chcą się upodobnić do ludzi - inni ich nienawidzą.
Personalizacja jest możliwa do dokonania w salonach dla syntetyków w Tyglu - nie są one liczne, ale dobrze znane. Najczęściej oferują sztuczne włosy, inną barwę skóry (nawet taką, która po odpowiednim makijażu sprawia, że syntetyk jest nie do odróżnienia od człowieka), zmiany w umięśnieniu i osilikonowaniu ciała, w celu wytworzenia pożądanego kształtu ciała, czy dodanie genitaliów. Zazwyczaj im dalej idące upodobnienia tym są droższe i mniej syntetyków je posiada.
To co jest jednak niemożliwe to dodawanie kończyn. Układ neurologiczny syntetyka jest wzorowany na układzie ludzkim, przez co mózg nie ma możliwości kontrolowania "nadliczbowych" kończyn.
W efekcie wielu syntetyków bardzo dobrze wtapia się w ludzką społeczność. Wielu jednak jako przejaw swojej wyjątkowości umyślnie zostawiają jakiś znak swojego pochodzenia.

Budowa i funkcjonowanie:

Syntetycy są zbudowani z syntetycznego zamiennika naturalnych białek i innych budulców człowieka. Nie mają w sobie metalu, ucięcie ręki syntetykowi skutkuje krwawiącym kikutem, a nie wystającymi kablami, czy innymi rurami. Jedyne co odróżnia syntetyka od człowieka w życiu codziennym to sposób odżywiania się. Syntetycy przyjmują pod różnymi postaciami mieszankę elektrolityczno-regeneracyjną (standardowo jedynie dożylnie, jednak wielu montuje sobie coś na podobieństwo żołądka, który pozwala na zwyczajne jedzenie). Zazwyczaj procesy regeneracyjne następują podczas "snu" - syntetycy przechodzą w stan podobny medytacji. Brak mieszanki, lub odpoczynku skutkuje pogorszeniem się motoryki, percepcji i generalnie gorszym samopoczuciem. W ekstremalnych przypadkach nawet paraliżem (w rzeczywistości wymuszonym "wyłączeniem", który ustępuje po podaniu mieszanki elektrolitycznej i odpowiednio długim czasem regeneracji). Odpoczynek dla syntetyka odgrywa podobną rolę jak u człowieka - w jego czasie dochodzi do procesów konserwacyjnych, a także "wyczyszczenia" pamięci krótkotrwałej.
Syntetyk musi się odżywiać 4-5 razy dziennie i spać około 2 godziny na każde 6 godzin aktywności. Absencja snu, lub odżywiania się przez 4 dni prowadzi do zapaści.
Czym się jednak syntetyk różni od człowieka - najważniejsze, nie potrzebuje tlenu. Posiadają atrapę płuc tylko w celu artykułowania mowy, lub upodobnienia do człowieka (a więc część z nich oddycha, mimo, że nie musi). Po drugie - nie starzeje się. Syntetycy do momentu zniszczenia, przy prawidłowym otrzymywaniu mieszanek regeneracyjnych i odpoczynków są fizycznie nieśmiertelni. Po trzecie - nie odżywia się, przez co nie posiada układu trawiennego. Mimo to - są możliwe modyfikacje dodające atrapę układ trawienny, choć nie ma on żadnej funkcji (mieszanki są przyswajane w 100%). Po czwarte - syntetyk się nie poci, nie wydala z siebie żadnych substancji. Chociaż oczywiście są możliwe takie modyfikacje. Po piąte - są odporni na wszelkie trucizny, czy choroby organiczne. Po szóste - syntetycy posiadają całkowicie inny mózg od człowieka. Z pozoru niewiele się różni, ale jego budowa i funkcjonowanie dla każdej istoty, prócz Xeno, jest tajemnicą. Po siódme - nie posiadają żadnych zdolności psionicznych.